Hírek, kávé mellé 📰☕ Robotok, AI, digitalizáció, NFT, a legjobb podcast témák, magyarul, de gyakran ejtünk szót a milliárdosok életéről, az űrhajózás és űrkutatás világáról is.
A Munkahelyek fontos hadszíntere a konyha, ahol a sokoldalúságát és humor és technológia iránti érdeklődését mutathatja be az ember. Sokaknak viszont problémát okoz, a reggeli kávé mellett miről beszéljen a nála tájékozottabb kollégáival. Kiváltképp, hogy a kávé híján még fel sincs ébredve. Legjobb ilyenkor a profikra hallgatni!
Podcastunk hétről-hétre szolgáltat annyi gondolatot, amely bárkinek elegendő muníciót adhat a reggeli témák dominálására, akár egy teljes héten keresztül!
Adásunk publikálásakor már javában zajlik az ezüsthét, ami a fogyasztói társadalom miatt egyre inkább arról szól csupán, hogy ki mit fog ajándékba adni, illetve kapni. Nem hagyjuk mi sem cserben a követőinket: kerestünk hát pár olyan újdonságot, amivel garantált meglepetést lehet szeretteinknek és/vagy családtagjainknak szerezni.
A múlt adásunkban beszéltünk a mozgássérültek kiterjesztett végtagjaiként funkcionáló robotokról, amivel új foglalkoztatási módok nyílhatnak meg számukra. Közben elfeledkeztünk a korábban említett robot-avatar kiszolgálókkal működtetett kávézóról, ami közel egy éve volt már híreink között. Természetesen a még csak egérrel, billentyűzettel, izommozgással irányított állapottól még messze van az általunk megálmodott teljes neurális interfészen csatlakoztatott távoli robotvégtag, de látszik, hogy az irány másoknak is feltűnt.
Az amerikai fegyveres erők részeként üzemelő Space Force bemutatta, hogy mekkora veszélyeket rejt a műholdjaira a potenciálisan ellenséges államok által végzett, nem destruktív támadási forma.
Space Force sorozat promóciós poszter – Forrás Netflix
Az így blokkolt műholdak átmenetileg adás-, illetve megfigyelés-képtelenné válnak, ami később helyreáll. Érdekes kérdés, hogy az államoknak van-e joga a fölöttük keringő műholdak kiiktatására, illetve amennyiben nincs, akkor ugye ilyen módszerekkel nem él az USA sem?
Gyanítjuk, hogy az ellenségkép tudatosítása a jövő évi költségvetés mértékével lehet összefüggésben. Időközben a Netflix lassan kiadja a hasonló nevű sorozatának következő évadát, ami valószínűleg nem fog segíteni majd komolyan venni a fenti, tényleges űrhadtestet!
De miért is blokkolna egy ország egy hírközlési műholdat? India például még nem engedélyezte a Starlink internetes hozzáférést, hiszen a megoldás nehezen kontrollálható kapcsolatokat eredményezhet, amin az ország nem tud szűréseket alkalmazni. Felhívták hát a szolgáltatásra előfizetni akarók figyelmét, hogy ne rendeljék előre meg a műholdas internetet, mert nem garantált, hogy az engedélyt meg fogják adni.
Számos olyan területen kínálhatna megoldást a műholdas internet,, ahova az ország infrastruktúrája nem tud kiterjedni. A szolgáltatást igénybe venni képes kereslet miatt ezzel a körrel akár 500.000 új előfizetővel növekedhetne a Starlink bázisa. Igaz, ezzel a mennyiségű előfizetővel egyidejűleg a jelenleg 800.000-re becsült, egyidőben jó minőségben kiszolgálható felhasználói határ is rohamosan közeledni kezd! Ugyanakkor itt már lehetőség nyílik a hálózatbővítés finanszírozására is.
Mi ebben sejtünk egy olyan szálat is, hogy az engedélyezési eljárás kedvező elbírálásához szükséges alkotmányos költség felsrófolása állhat a háttérben, de ki tudja? Esetleg a Blue Origins adott egy jobb ajánlatot?
Elon Iljics Musk – Forrás: businessinsider.com
Bármennyire is jó témákat kapunk Elon Musk extravagáns ötleteitől, arra mégsem ragadtatnánk magunkat, hogy mellszobrával díszítsük íróasztalunkat. Pedig a Caviar nevű orosz cég úgy gondolta, hogy erre igény lesz. Nem is akármilyen anyagból készítik el ezeket a szocreál személyi kultusz hőskorát megidéző szobrokat, mint egy kifejezetten erre a célra megvásárolt és beolvasztott Tesla Model 3-ból! Ugyanitt Tesla alkatrészből készített iPhone tokok és hasonló luxuscsecsebecsék várják azokat, akik szeretnék szeretteiket hasonlóval meglepni a közelgő karácsony alkalmából!
Cyberquad, szájbergyerekeknek
Mateklecke: ha egy Tesla Model 3-ból 27 Musk mellszobrot lehet készíteni, akkor mennyi jön ki egy mini Cyberquadból? Természetesen 15 mérföld, hiszen ennyi a hatótávja a nemrég bejelentett, gyerekeknek készített mini cyberquadnak. Ez már nem sokaknak fog beférni a karácsonyfa alá, mert adásunk előtt már csak előrendeléseket vesznek fel rá, ráadásul elég magas fa kell ahhoz, hogy mutasson is valahogy az alsó 1-1,5 méter megkopasztása után. Az első epizódunkban is említett Cyber-járművek első ténylegesen kapható első fecskéje után még valószínű, hogy éveket kell várni, hogy a teljes méretű Cyberquad, a témaindító Cybertruck, vagy a Cyberboat esetleg az általunk megénekelt Cybersubmarine elkészüljön.
Nem csak hardverrel él az ember! Szoftveres vonalon az Amazon megkérdőjelezhető termékelhelyezési gyakorlatát leleplező böngésző-plugint ajánlunk elsőként, a tudatos vásárlóink figyelmébe. Ez képes arra, hogy azokat, az Amazon érdekkörébe tartozó találatokat kiemelje a listákon, amiket a cég elrejt a keresési eredményekben.
Itthon még nem terjedt el annyira ez a módszer, de Észak-Amerikában már olyan méreteket öltött a visszaélés, hogy jogszabályt akarnak hozni a készletek ilyen módon való elcsaklizása ellen.
Az ötletet továbbgondolva olyan szolgáltatást álmodunk meg, ami a tartós fogyasztási cikkek lehető legalacsonyabb beszerzési árára lőve figyelgeti a nagyobb áruházakat, és lecsap az utolsó vagy kellően leárazott darabokra.
Izgalmas szoftverjavítást jelentett be a Roomba: az új modelljeinek a képességeit kiegészítette pár eddig hiányzó funkcióval. A kábelészlelés és -kerülés, a tűlevélsöprés kifejezetten karácsony táján segít abban, hogy lakásunk autonóm eszköze ne borítsa fel és vonszolja trófeaként körbe a lakáson, az izzósornál fogva megragadott fánkat. A cipő- és zoknikerülő funkciót nem teljesen értjük: nem kerülgetni kéne őket, hanem előbb megpucolni, majd egy adott helyre párosával eltuszkolni azokat. Számtalan tinédzserszobán tudna segíteni ez a képesség!
Vélemény, hozzászólás?