Hírek, kávé mellé 📰☕ Robotok, AI, digitalizáció, NFT, a legjobb podcast témák, magyarul, de gyakran ejtünk szót a milliárdosok életéről, az űrhajózás és űrkutatás világáról is.
A Munkahelyek fontos hadszíntere a konyha, ahol a sokoldalúságát és humor és technológia iránti érdeklődését mutathatja be az ember. Sokaknak viszont problémát okoz, a reggeli kávé mellett miről beszéljen a nála tájékozottabb kollégáival. Kiváltképp, hogy a kávé híján még fel sincs ébredve. Legjobb ilyenkor a profikra hallgatni!
Podcastunk hétről-hétre szolgáltat annyi gondolatot, amely bárkinek elegendő muníciót adhat a reggeli témák dominálására, akár egy teljes héten keresztül!
Brit gépeken orosz malware: a kínaiak trójai falova
2021.02.01.
Önmagukban abszurd hírekkel jelentkezünk, amelyekkel bármely reggeli kávézás feldobható. Adásunk tematikus részének fókuszába pedig különös emberek és az űrverseny kerül.
A Zártosztály Podcast 61. adása
Ezúttal pár nem szokványos hírrel kezdjük adásunkat. Olyanokkal, amiknek a kommentálására nem is vállalkozunk, hiszen önmagukban kellően abszurdak ahhoz, hogy beszélgetőpartnerünknek elakadjon tőle a szava:
A CES-ben csalódva a hírekben igyekeztünk szellemes ötleteket találni. A feladatot szokás szerint túlgondoltuk. Ilyen szemüvegen keresztül néztük az Amazon Alexa legújabb prediktív képességét és abba láttuk bele a modern poltergeistet. Kifejezetten ijesztő lehet arra riadni a szabadság első napján, amikor okosotthonunk kéretlenül elkezdi felkapcsolgatni a villanyt, felhúzni a redőnyt, kinyitni az ajtózárakat a napi rutin szerint, csak mert ilyenkor általában így szoktuk.
Ezt a képességet a konkurencia helyében negatív reklámként sütnénk el, mint ahogy a Microsoft legújabb kampányában ráfekszik az Apple-re a MacBook Pro-k valóban haszontalan Touch Bar-jával szemben. Azonban a Surface-et is csak az Apple termékekkel lehet gaming platformként szembe állítani, hiszen a Tesla új Model S-ébe már lényegesen jobb játékgépet lehet rendelni, mint amit a Surface 7 tud, ráadásul nem is egy, hanem mindjárt három kijelzője is van.
A Tesla néha madárnak nézi a vásárlóit, a Twitter pedig lehetővé teszi a madármegfigyelését a legújabb Birdwatch programjával, aminek a keretében az internetes fakenews-t lehet közösségi moderációval csökkenteni. Különös, hogy ezzel a képességgel megvárták Trump távozását, ugyanúgy, ahogy azt sem siették el, hogy az USA elnökének a médiaámokfutását is csak az utolsó napjaiban büntették értelmezhető tiltással.
Ha már uralom, akkor a SpaceX űrbirodalma jut óhatatlanul az eszünkbe. Nemrég egyszerre 143 műholdat állítottak pályára egy újrafelhasznált Falcon 9-cel. Egy 200 kilós rakomány kilövési díja 1.000.000 dollár – bár ez nem tartalmazza a felbocsátáshoz szükséges adapterek, biztosítás vagy üzemanyag díját.
A SpaceX nem csak a kilövési díjakat tartja alacsonyabb pályán, hanem ezt tervezi a műholdjaival is. A pályamódosítási tervek szerint a műholdak 540-570 km magas pályára ereszkednének, ezzel az esetlegesen meghibásodott eszközöket egyszerűbb lenne hazahívni. Az Amazon tervezett műholdrendszere viszont a 590km-es pályára van tervezve, ezért rögtön megkezdődött a kakaskodás az FCC előtt, akik úgy tűnik szabadon rendelkeznek az egész Föld körüli pálya felett. Talán nem véletlen, hogy a Starlink eszközöket kisteljesítményű lézerekkel is felszerelik azt állítva, hogy ezzel a műholdak közötti kommunikációt gyorsítják. Vajon erre az oroszok mit lépnek?
Az Axiom Space, úgy tűnik, ráérzett az űrturizmusra: egyszerre négy érdeklődő számára bérelt helyet a Crew Dragon hátán, hogy elvigye őket az ISS-re és remélhetőleg vissza is. Egy ilyen kiruccanás nem olcsó, de a $55M már eleve tartalmazza a nyolc napnyi tartózkodás $1.1M-s szállodaköltségét is az ISS-en, beleértve a levegővétel és a pottyantós használatát is, természetesen. All inclusive, újraértelmezve.
A NASA is készül arra, hogy gazdagok utazgatnak az űrbe, azok pedig nem szeretnek gyalogolni. Emiatt a Mars-misszióhoz már eleve helikopterrel készül. A képek alapján ez jelenleg leginkább a Babilon gyerekjátékra emlékeztet, de DaVinci-nek is kellett valahol kezdenie.
Vélemény, hozzászólás?