ZO226 – Alacsonyan csüngő gyümölcs

Képes-e a mesterséges intelligencia pótolni minket, podcastereket, vagy akár Agatha Christie-t? E heti adásunkban kiderül, ahogy boncolgatjuk az írónő digitális feltámadását, egy ironikus betűtípus-lopási ügyet, és egy színt, amit eddig talán még sosem láttál. Megtudhatod, hogy miért jöhet narancssárga füst Trump kéményéből, és hogyan került helyzetbe Bezos pucér autója.

  • Pápaválasztás Cheetosszal
  • AI DJ Ausztráliában
  • Hackelt zebrák Kaliforniában
  • Embertelen a Duolingo?
  • Bezos és Musk autótól az űrhajóig
  • 3D nyomtatott cipők
https://creators.spotify.com/pod/show/zartosztaly/episodes/Alacsonyan-csng-gymlcs-e32b8mk

A 226. adást kicsit foghíjasan, Süni Néni és Benedict távollétében, Istivel és Charles-szal hoztuk össze a vidéki stúdióinkból (Balaton partja és Írország). Az adás elején még a pápaválasztás körüli füstjeleken elmélkedtünk – felmerült, hogy ha Trumpot választanák meg valahová, vajon narancssárga füst szállna-e fel, esetleg Cheetos porból? Ez a gondolatmenet vezetett minket ahhoz a nem túl mélyenszántó megállapításhoz, hogy Trump témája már annyira alacsonyan függő gyümölcs, hogy talán már inkább gomba, ami alulról nő felfelé, és lehet, hogy pszichedelikus hatásai is lennének.

Persze, ha már politika és milliárdosok, nem hagyhattuk ki Elon Muskot sem. Vajon amerikai állampolgárként indulhatna-e elnökválasztáson (nem, mert nem ott született), és hogy kaphatott szerződést olyan védelmi rendszerekre, mint az Aranykupola? Felmerült az is, hogy vajon módosítják-e az alkotmányt, hogy valaki (khm, Trump) harmadszor is indulhasson, miközben már a harmadik ciklusra szánt kampánysapkája is kapható.

Itt jött képbe Agatha Christie digitális feltámasztása! A BBC Maestro platformján ugyanis egy AI által generált Christie-hang tanít krimiírást, méghozzá az írónő dédunokájának jóváhagyásával, havi 10 dollárért. Sőt, a vizuális megjelenítéshez egy színésznőt deepfake technológiával alakítottak át Christie-hez hasonlóvá. Felmerült bennünk, hogy ez vajon mennyire hatékony, és hogy az AI képes-e pótolni az emberi kreativitást az írásban – a jelenlegi sorozatok és filmek színvonala alapján még vannak kétségeink. Ehhez kapcsolódott az ausztrál rádió esete, ahol hónapokig egy AI DJ szolgáltatta a műsort észrevétlenül, ami persze kiváltotta a hangalámondók szakszervezetének tiltakozását. Felidéztük a Milli Vanilli botrányt is: vajon számít-e, ki énekel vagy beszél, ha a végeredmény jó?

A tech világ abszurditásai itt nem értek véget. Kaliforniában hackerek gyalogosátkelők hangjelzéseit cserélték le Elon Musk és Mark Zuckerberg hangjára, akik többek között a Cybertruckról és a milliárdosok magányosságáról értekeztek.

Kitértünk a Duolingo lépésére is, akik AI segítségével hoznak létre új nyelvkurzusokat, miközben élő fordítókat bocsátanak el – vajon a zombibagoly lemészárolta az alkalmazottakat? És ha már AI és nyelvek: megtanulhatunk-e zebrául vagy delfinül?

Jeff Bezos sem maradhatott ki. Először úgy tűnt, emberi oldalát mutatja meg, amikor az Amazonon fel akarta tüntetni a vámok és adók miatti áremelkedéseket, de egy gyors Trump-pal folytatott véleménycsere után szögre akasztotta a gerincét. Ezután a Bezos vs. Musk rivalizálás újabb fejezetét boncolgattuk: az elektromos autók piacát. Egy új cég, a Slate, egy rendkívül moduláris, pickupként és furgonként is használható elektromos járművet dob piacra, méghozzá igen kedvező, 20 ezer dollár alatti áron, alapozva szállítva – vagyis festés helyett fóliázni ajánlják. A dizájnja minket kicsit a Wartburgra emlékeztetett. Szóba kerültek a 3D nyomtatott cipők is, az Adidas és a Nike próbálkozásai, de a 140 dolláros ár miatt ezt azoknak ajánljuk, akik NFT-t is szeretnek vásárolni.

Kiderült: az a betűtípus, amit az ismert kalózkodás elleni kampányokban használtak, valószínűleg maga is egy lopott betűtípusból készített, jogdíj nélkül használt verzió. Tehát a szellemi tulajdont lopott eszközzel próbálták megvívták.

Végül pedig egy tudományos áttörésről beszéltünk: kutatók lézerrel, közvetlenül ingerelve a szemünkben lévő fotoreceptorokat, képesek voltak olyan tiszta zöldes-kékes színeket láttatni az alanyokkal, amilyeneket a receptorok átlapolása miatt normál esetben ember nem lát.

Reméljük, ti is olyan jól szórakoztatok, mint mi! Ne feledjétek támogatni minket a Patreonon, használjátok a Zencastr linkünket, lájkoljatok, osszatok meg minket, és ha van kedvetek, gyertek vendégnek! Találkozunk két hét múlva!

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.